تجهیزات معرفی شده در این صفحه تنها جهت آشنایی شرکت کنندگان می باشد و لزومی در استفاده از آن ها نمی باشد.

شرکت کنندگان می توانند به هر روش و با هر وسیله ای اقدام به سبک سازی گل حفاری نمایند.

تنها میزان سبک سازی و پایداری سیال تولید شده ملاک گزینش برگزیدگان است.


مولتی میکسر

 اين دستگاه میکسري است با دور معین ساخت کارخانه FAN تک پره و با سرعت حدود 11500 دور در دقیقه برای توضیح بیشتر می توان گفت این دستگاه از 5 تیغه تشکیل شده است که هر کدام از تیغه ها یک پره و دارای یک خازن در بالا و یک پایه در قسمت پایین برای نگه داشتن لیوان يا بشکه آزمایشگاهی حاوی سیال یا گل حفاری هستند.

یک روش ساده برای تعیین دقیق چگالی گل است. این دستگاه آن است که میزان درجه حرارت گل حفاری بر دقت و صحت خواندن وزن گل تاثیرمی گذارد. شامل یک پایه-بازو- فنجان- لبه چاقو است-فنجان به یک سربازو نصب و وزنه تعادل در سمت دیگر نصب شده است.

ترازوی گل

دماسنج

تمامی آنچه که بر روی صفحه نمایشگر ظاهر شده و آنچه که بر روی صفحه کلید است به صورت کاملا شفاف توضیح داده شده است.دستورالعمل های عملیاتی آن به صورت وظایف کاملا تعریف شده با دقت بالا می باشد.به محض آشنایی با نحوه شروع کار با دستگاه و تنظیمات اولیه می توانید مستقیا به یک دستورالعمل کاربردی معین رجوع کرده و سریعا قابلیت های منحصر به فرد ابزار ؟یا؟را با توجه به عملکردهای و خواسته موردنظرتان از دستگاه اجرا کنید.

استوانه مدرج یا مزور یکی از ابزارهای آزمایشگاهی است که برای اندازه گیری حجم معینی از مایعات مختلف به کار می رود.این ابزار شیشه ای از یک لوله بلند و یک پایه تشکیل شده است که امکان قرار دادن وسیله را روی میز فراهم می سازد.

بشر وسیله‌ای است که معمولاً برای همزدن، مخلوط کردن و یا گرم کردن مایعات در آزمایشگاه به کار می رود.

استوانه مدرج

بشر

ویسکومتر

برای اندازه گیری خواص رئولوژیکی سیالات حفاری طبق استاندارد صنعت نفت آمریکا از دستگاه ویسکومتر مدل 35 ساخت شرکت چندلر استفاده می شود. این دستگاه قادر است تغییرات ویسکوزیته را با نرخ برش تعیین کند.گرانروی سنج دواراز دو استوانه هم مرکز تشکیل شده است که یکی از آنها ثابت و دیگری می چرخد.این وسیله می تواند سیالی را که داخل یک فضای حلقوی واقع شده است دچار جریان برش ساده سازد. معمولا استوانه داخلی باب و استوانه خارجی روتاري نامیده میشود. استوانه خارجی با سرعت زاویه ای ثابتی به گردش در می آید و گشتاورمقاوم روی استوانه توپر داخلی اعمال می شود.این گشتاور به وسیله یک فنر پیچشی که به یک عقربه متصل است اندازه گیری می شود. میزان انحراف عقربه را می توان براحتی روی یک صفحه مدرج مشاهده نمود یا اینکه از یک دستگاه ثابت برای ثبت آن استفاده نمود.

میزان صافاب گل یا خاصیت عصاره گیری بوسیله دستگاه فیلتر پرس بررسی می شود.عملكرد دستگاه به این طریق است که سرعت عبورفاز مایع گل حفاری از یک کاغذ صافی استاندارد تحت شرایط ویژه ای از فشار درجه حرارت و زمان و همچنین ضخامت کیکي كه گل در اثر  خارج شدن صافاب ظرف این مدت روی کاغذ صافی بجا می گذارد اندازه گیری می شود.  اندازه گیری صافاب سیالات پایه ابی در شرایط فشار و دمای پایین(فشار 100 psiو دمای آزمایشگاه)در مدت 30 دقیقه را عصاره گیری استاندارد API می باشد. این اندازه گیری بوسیله دستگاه فیلترپرسAPI  صورت میگیرد.

فیلترپرس

آون غلطان

از دستگاه آون غلطان به منظور حرارت دادن و رول کردن نمونه ها با شرایط نزدیک واقعی چاه استفاده می شود. آون گردان ساخت كارخانه  فن به سه سایز مختلف وجود دارد. مدلهای 700و 701 برای استفاده در آزمایشگاه طراحی شده اند. مدل700 دارای 4 غلطک است که ظرفیت آن 9 عدد سل می باشد. مدل 701 حاوی 5 غلطک است و ظرفیت آن برابر 16 سل می باشد. مدل 702 یک مدل قابل حمل می باشد و برای استفاده در مناطق عملیاتی طراحی شده است ودارای 3 غلطک بوده و ظرفیت 4 سل را دارد.

دستگاه آون خشک ساخت کارخانه داخلی فن آزماگستر بوده. این دستگاه قدرت خشک کردن نمونه ها را تا دمای c ◦ 150 دارد این دستگاه قابلیت تنظیم کردن مدت زمان لازم جهت خشک کردن نمونه ها را دارا می باشد.

بطوریکه زمان و دمای دستگاه را به وسیله ی کلیدهایی که صفحه نمایش دستگاه قرار داد می توان تنظیم کرد. بعد از آن دمای دستگاه ثابت شد تایمر دستگاه فعال شده و تا زمانی که مدت زمان خشک شدن کامل نشودودستگاه روشن است. وبعد ازاتمام این زمان دستگاه به صورت خودکار خاموش می شود.

آون خشک

هموژنایزر

قابلیت های دستگاه هموژنایزر:

– قدرت میکس نمونه ها با دور متغییر

– قابلیت ایجاد برش بالا روی سیالات

– ایجاد امولسیون کامل در سیالات

تعیین قدرت اسیدی و بازی یک نمونه توسط یک روش الکترونیکی صورت می گیرد. اندازه گیری PHتوسط یک الکترود صورت میگیرد که یک سنسور الکتروشیمیائی است شامل، یک الکترود شناساگر و یک الکترود مرجع است. ولتاژ غشاء مطابق با PH محلول نمونه تغییر می کند.

PH متر